Transpak moduli

Transpak («transportno pakovanje») su moduli sa najvećom primenom u svetu. Veliki deo privremenih i trajnih naselja gradi se ovim sistemom. Sistem odlikuje mogućnost slanja stambenog modula u spakovanom «transpak» («flat pack») obliku i to tako da 6-8 modula staju u standardan šleper u zavisnosti od debljine izolacije zidova. Oprema i sanitarije, delom se ubacuju u pakete, a delom u posebne šlepere.

Transpak moduli idealni su za gradnju kompleksnih objekata – paviljona na većim udaljenostima. Zbog brzine montaže i kvaliteta idealni su za privremene smeštajne jedinice srednjih kapaciteta kao što su radnička i izbeglička naselja. Uz malo arhitektonskog umeća jednako dobro se mogu ovim sistemom graditi studentski domovi, hoteli i hosteli. Vrtići i škole već odavno se rade ovim sistemom, pogotovo u regionima gde varira stanovništvo.

Konstrukcija

Pocinkovana konstrukcija od hladnocinkovanog lima debljine 3mm garantuje veoma dug vek kontejnera. Dopunska zaštita cinkopoksom (epoksid + 80% cinka) u zoni spojeva i kompletna zaštita poliuretanskom bojom nemačke marke MIPA daje dodatnu trajnost celom konstruktivnom sistemu. Ovo je posebno važno za paviljone na sprat i uopšte paviljone, kada je naknadna zaštita u toku eksploatacije veoma otežana.

Krov

Slojeviti krov od pocinkovanog-plastificiranog lima debljine 0,5mm na vrhu, meke mineralne vune gustine 18-25 kg/m3 u sredini i 10mm oplemenjene iverice na plafonu. Krov ima nosivost 100kg/m2. U krovu se nalaze uglovi za podizanje sa spojnicama za stubove, elektroinstalacije (razvod) i rasveta.

Zidovi

Zidovi su od sendvič panela debljine 60,80 i 100mm sa obostranim pocinkovanim plastificiranim limom debljine 0,5mm i ispunom od kamene vune gustine 100kg/m3 ili poliuretana gustine 35kg/m3. Kamena vuna se upotrebljava kada je potrebna vatrootpornost, a kada to nije slučaj koristi se poliuretanski panel. Odnos izolacije: 60mm PUR ima istu izolacionu moć kao i 100mm kamene vune. Na zidovima se nalaze kanalice za kablove, utičnice i prekidači.

Pod

Pod je izrađen kao PVC pod 2mm lepljen na sloj od 20mm betonske iverice koja je vlagootporna i vatrootporna. Ispod betonske iverice nalazi se sloj od 100mm meke kamene vune gustine 18-25 kg/m3, a ispod vune paropropusna brana i na kraju, čelični pocinkovani plastificirani lim 0,5mm u obliku sitnog trapeza.

Stolarija

Stolarija PVC REHAU sa izuzetnim karakteristikama i trajnošću. Okovi na stolariji su od poznate nemačke marke GU-BKS, a stakla GUARDIAN. Ovako kvalitetna stolarija obezbeđuje trajnu funkcionalnost budućeg objekta.

Elektroinstalacije

Izvode se u većini slučajeva kao nazidne, tako što se ugrađuju na zidne panele u samoj proizvodnji. Ukoliko kupac posebno zahteva mogu se ugrađivati i protivpožarni-negorivi kablovi, koji su, naravno, znatno skuplji. Neonke su ugrađene direktno u plafon, kao i PVC razvodna tabla sa osiguračima.

Sanitarije

Rade se samo pripreme instalacija i bušenje potrebnih otvora, ako su im položaji poznati na vreme, a zbog transporta ugrađuju se na terenu. Pločice se lepe samo na pod.

Dodatna oprema

Panelni radijatori: obično jačine 2KW, pripremljena mesta za kačenje i utičnica;
Klime: uglavnom se ugrađuju na terenu, a često se i nabavljaju u lokalu, zbog garancije i servisa;
Bojleri: mogu biti obični 50, 80lit i veliki 300lit, rade se pripreme, montaža na terenu;
Stepeništa i podesti: izrađuju se za penjanje na spratove
Krov kosi: dodaje se najčešće paviljonima sa planiranim rokom namontiranosti preko 10g i u zonama pojačanih snežnih padavina;
Atika: ukrasna kapa koja skriva krov i spojeve spratova u horizontalnoj ravni važan je deo sistema i daje paviljonu ozbiljniji i lepši izgled. Ukoliko se radi krov, onda se samo radi na spojevima spratova;
Ostala oprema: po specijalnoj porudžbini može se raditi još dosta dodatne opreme, ali nije uobičajeno.